منطقه کلاه قاضی شکارگاه سلاطین

یکشنبه 28 اسفند 1390 09:05 ب.ظ   نویسنده : ramin h      


معرفی یکی دیگر جاذبه‌های گردشگری اصفهان
منطقه کلاه قاضی شکارگاه سلاطین

خبرگزاری فارس: منطقه کوهستانی کلاه قاضی به موجب شرایط خاص از دیرباز زیستگاه وحوش بوده و دارای قدمت تاریخی زیادی است و از زمان شاه عباس صفوی و پس از آن در دوره قاجاریه این کوه‌ها از شکارگاه‌های ویژه سلاطین محسوب می‌شده است.

خبرگزاری فارس: منطقه کلاه قاضی شکارگاه سلاطین

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، پارک ملی کلاه قاضی در استان اصفهان واقع شده و مساحت آن در حدود 47 هزار و 142 هکتار است.

در اواخر قرن نوزدهم ظل‌السلطان پسر ارشد ناصرالدین شاه که سال‌های متمادی حاکم اصفهان بوده در کتاب خود از کلاه قاضی و شاه‌کوه به عنوان شکارگاه‌های غنی و زیبا یاد کرده است.

این منطقه به دلیل دارا بودن تنوع بوم شناختی، حفاظت از تنوع زیستی، حفاظت از منابع ژنتیکی و بقای تعادل طبیعی همچنین کاهش ناهنجاری‌های حاصل از فعالیت صنایع و عوارض جمعیتی، برخورداری از چشم‌اندازهای زیبای نواحی کوهستانی و تپه ماهوری، وجود انواع گیاهان و گون‌های متعدد حیات وحش جانوری و استفاده‌های علمی، پژوهشی، اقتصادی و گردشگری دارای ارزش وجودی پارک ملی بوده است.

وجود اکوسیستم خوب و زیستگاه‌های قابل توجه سبب شد که در سال 1346 شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید طی مصوبه‌هایی ارتفاعات کلاه قاضی را به نام منطقه حفاظت شده کلاه قاضی قرق اعلام کند.

*‌ پارک ملی کلاه قاضی

پارک ملی کلاه قاضی با مساحتی در حدود 50 هزار هکتار در منطقه جنوب شرقی اصفهان واقع شده است و جاده آسفالته اصفهان شیراز از کناره شمالی و غربی آن می‌گذرد. نزدیک‌ترین گوشه پارک که گوشه شمال غرب آن است در حدود 36 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد.

در این منطقه رشته کوه‌هایی به موازات هم وجود دارند که جهت آنها شمال غربی به جنوب شرقی است.

همچنین این پارک شامل رشته کوه شیدان در رشته کوه کلاه قاضی است که این کوه نام خود را از دو ارتفاع سنگی گرفته که هر دو از دو طرف با شیب‌های تند که به دشت ختم می‌شود به صورت دو برج سنگی برافراشته‌اند.

پارک ملی کلاه قاضی که یک منطقه صخره‌ای است علاوه بر پوشش گیاهی علفی، گونه‌های درخت و درختچه دارد که این گو‌نه‌ها در نقاط مختلف دره‌ها و کوهپایه‌ها می‌رویند و از نظر طراوت و سرسبزی جلوه خاصی به منطقه داده‌اند. انواع مختلفی از گیاهان بوته‌ای از جمله درمنه، گل گندم، شقایق وحشی، آویشن، لاله وحشی، اسپند، خارشتر و درختان و درختچه‌ها مانند تنگرس، بادام کوهی، انجیر و بنه در این پارک می‌رویند.

همچنین تعدادی از گیاهان دارویی از جمله چوبک، قدومه، همیشه بهار، ریواس، خاکشیر، گل گاوزبان، شنگ، کاسنی سم در این پارک وجود دارد.

پارک ملی کلاه قاضی زیستگاه گونه مختلفی از پستانداران، پرندگان و خزندگان است که برخی از آنها بسیار با ارزش و تعدادی نیز در معرض خطر انقراض بوده و تحت حفاظت و حمایت شدید هستند.

از جمله پستانداران موجود در این پارک می‌توان کل و بز وحشی قوچ و میش وحشی، آهو، پلنگ، گرگ، روباه معمولی، کفتار، شغال، خرگوش و انواع موش اشاره کرد.

همچنین بیش از 40 گونه پرنده در این پارک شناسایی شده که برخی از آنها بومی و برخی مهاجر بهاره و تابستانه یا مهاجر زمستانه و تعدادی نیز عبوری هستند.

از مهم‌ترین گونه‌های پرندگان می‌توان به عقاب طلایی، شاهین، سارگپه، کبک، تیهو، پرستو، چکچک، کمرکلی، کبوتر چاهی و باقرقره اشاره کرد.

از گونه‌های خزندگان نیز می‌توان لاک‌پشت مهمیزدار، بزمجه بیابانی، انواع آگاما، مار و افعی را نام برد.

*‌ کوه کلاه قاضی

کوه کلاه قاضی قسمتی از رشته کوه ماهدشت است و بلندترین قله این کوه به ارتفاع 2 هزار و 534 متر در جنوب خاوری اصفهان واقع، دارای دره‌های متعدد شمالی و جنوبی است و شکلی شبیه کلاه قاضی‌ها در ادوار گذشته دارد.

کوه کلاه قاضی جزو منطقه‌های حفاظت شده شکار ممنوع و پناهگاه حیات وحش و دارای پاسگاه‌های مختلف شکاربانی است و چشمه‌های زیادی در دامنه‌های این کوه وجود دارد که گله‌های حفاظت شده بز و پازن از آن استفاده می‌کنند.

برای صعود به این کوه می‌توان از گردنه‌ای موسوم به گردنه لاشتر در فاصله حدود 30 کیلومتری اصفهان در جاده اصفهان به شهرضا استفاده کرد.

کوه کلاه قاضی دارای دیواره‌های بلند با سنگ‌های مناسب برای صخره‌نوردی است و به همین دلیل مورد توجه صخره‌نوردان قرار گرفته و مسیرهای گوناگونی در آن گشوده شده است.

کلاه قاضی پس از فراز و نشیب‌های بسیار در سال 1374 با پیگیری‌های مستمر و حل مسئله دامداران توسط نهادهای عضو شورای کشاورزی استان با اعتبارهای پیش‌بینی شده در راستای اسکان عشایر از طریق اداره کل امور عشایر استان اصفهان طی مصوبه‌ شورای عالی محیط زیست به عنوان پارک ملی ثبت و معرفی شد.

انتهای پیام/غ10 


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ


  • اخبار و خبرنامه

نویسندگان

  • ramin h(1025)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic