منطقه کلاه قاضی شکارگاه سلاطین

یکشنبه 28 اسفند 1390 08:05 ب.ظ   نویسنده : ramin h      


معرفی یکی دیگر جاذبه‌های گردشگری اصفهان
منطقه کلاه قاضی شکارگاه سلاطین

خبرگزاری فارس: منطقه کوهستانی کلاه قاضی به موجب شرایط خاص از دیرباز زیستگاه وحوش بوده و دارای قدمت تاریخی زیادی است و از زمان شاه عباس صفوی و پس از آن در دوره قاجاریه این کوه‌ها از شکارگاه‌های ویژه سلاطین محسوب می‌شده است.

خبرگزاری فارس: منطقه کلاه قاضی شکارگاه سلاطین

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، پارک ملی کلاه قاضی در استان اصفهان واقع شده و مساحت آن در حدود 47 هزار و 142 هکتار است.

در اواخر قرن نوزدهم ظل‌السلطان پسر ارشد ناصرالدین شاه که سال‌های متمادی حاکم اصفهان بوده در کتاب خود از کلاه قاضی و شاه‌کوه به عنوان شکارگاه‌های غنی و زیبا یاد کرده است.

این منطقه به دلیل دارا بودن تنوع بوم شناختی، حفاظت از تنوع زیستی، حفاظت از منابع ژنتیکی و بقای تعادل طبیعی همچنین کاهش ناهنجاری‌های حاصل از فعالیت صنایع و عوارض جمعیتی، برخورداری از چشم‌اندازهای زیبای نواحی کوهستانی و تپه ماهوری، وجود انواع گیاهان و گون‌های متعدد حیات وحش جانوری و استفاده‌های علمی، پژوهشی، اقتصادی و گردشگری دارای ارزش وجودی پارک ملی بوده است.

وجود اکوسیستم خوب و زیستگاه‌های قابل توجه سبب شد که در سال 1346 شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید طی مصوبه‌هایی ارتفاعات کلاه قاضی را به نام منطقه حفاظت شده کلاه قاضی قرق اعلام کند.

*‌ پارک ملی کلاه قاضی

پارک ملی کلاه قاضی با مساحتی در حدود 50 هزار هکتار در منطقه جنوب شرقی اصفهان واقع شده است و جاده آسفالته اصفهان شیراز از کناره شمالی و غربی آن می‌گذرد. نزدیک‌ترین گوشه پارک که گوشه شمال غرب آن است در حدود 36 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد.

در این منطقه رشته کوه‌هایی به موازات هم وجود دارند که جهت آنها شمال غربی به جنوب شرقی است.

همچنین این پارک شامل رشته کوه شیدان در رشته کوه کلاه قاضی است که این کوه نام خود را از دو ارتفاع سنگی گرفته که هر دو از دو طرف با شیب‌های تند که به دشت ختم می‌شود به صورت دو برج سنگی برافراشته‌اند.

پارک ملی کلاه قاضی که یک منطقه صخره‌ای است علاوه بر پوشش گیاهی علفی، گونه‌های درخت و درختچه دارد که این گو‌نه‌ها در نقاط مختلف دره‌ها و کوهپایه‌ها می‌رویند و از نظر طراوت و سرسبزی جلوه خاصی به منطقه داده‌اند. انواع مختلفی از گیاهان بوته‌ای از جمله درمنه، گل گندم، شقایق وحشی، آویشن، لاله وحشی، اسپند، خارشتر و درختان و درختچه‌ها مانند تنگرس، بادام کوهی، انجیر و بنه در این پارک می‌رویند.

همچنین تعدادی از گیاهان دارویی از جمله چوبک، قدومه، همیشه بهار، ریواس، خاکشیر، گل گاوزبان، شنگ، کاسنی سم در این پارک وجود دارد.

پارک ملی کلاه قاضی زیستگاه گونه مختلفی از پستانداران، پرندگان و خزندگان است که برخی از آنها بسیار با ارزش و تعدادی نیز در معرض خطر انقراض بوده و تحت حفاظت و حمایت شدید هستند.

از جمله پستانداران موجود در این پارک می‌توان کل و بز وحشی قوچ و میش وحشی، آهو، پلنگ، گرگ، روباه معمولی، کفتار، شغال، خرگوش و انواع موش اشاره کرد.

همچنین بیش از 40 گونه پرنده در این پارک شناسایی شده که برخی از آنها بومی و برخی مهاجر بهاره و تابستانه یا مهاجر زمستانه و تعدادی نیز عبوری هستند.

از مهم‌ترین گونه‌های پرندگان می‌توان به عقاب طلایی، شاهین، سارگپه، کبک، تیهو، پرستو، چکچک، کمرکلی، کبوتر چاهی و باقرقره اشاره کرد.

از گونه‌های خزندگان نیز می‌توان لاک‌پشت مهمیزدار، بزمجه بیابانی، انواع آگاما، مار و افعی را نام برد.

*‌ کوه کلاه قاضی

کوه کلاه قاضی قسمتی از رشته کوه ماهدشت است و بلندترین قله این کوه به ارتفاع 2 هزار و 534 متر در جنوب خاوری اصفهان واقع، دارای دره‌های متعدد شمالی و جنوبی است و شکلی شبیه کلاه قاضی‌ها در ادوار گذشته دارد.

کوه کلاه قاضی جزو منطقه‌های حفاظت شده شکار ممنوع و پناهگاه حیات وحش و دارای پاسگاه‌های مختلف شکاربانی است و چشمه‌های زیادی در دامنه‌های این کوه وجود دارد که گله‌های حفاظت شده بز و پازن از آن استفاده می‌کنند.

برای صعود به این کوه می‌توان از گردنه‌ای موسوم به گردنه لاشتر در فاصله حدود 30 کیلومتری اصفهان در جاده اصفهان به شهرضا استفاده کرد.

کوه کلاه قاضی دارای دیواره‌های بلند با سنگ‌های مناسب برای صخره‌نوردی است و به همین دلیل مورد توجه صخره‌نوردان قرار گرفته و مسیرهای گوناگونی در آن گشوده شده است.

کلاه قاضی پس از فراز و نشیب‌های بسیار در سال 1374 با پیگیری‌های مستمر و حل مسئله دامداران توسط نهادهای عضو شورای کشاورزی استان با اعتبارهای پیش‌بینی شده در راستای اسکان عشایر از طریق اداره کل امور عشایر استان اصفهان طی مصوبه‌ شورای عالی محیط زیست به عنوان پارک ملی ثبت و معرفی شد.

انتهای پیام/غ10 


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

62 روستا شهرستان میانه بحرانی است

یکشنبه 28 اسفند 1390 08:04 ب.ظ   نویسنده : ramin h      


از نظر آب
62 روستا شهرستان میانه بحرانی است

خبرگزاری فارس: مدیر امور منابع آب میانه به افت سفره‌های زیرزمینی و کاهش منابع آبی شهرستان و برداشت‌های بی‌رویه اشاره کرد و گفت: هم اکنون حدود 62 روســـتا در بخش‌های کندوان و ترکمانچای جزو مناطق بحرانی هستند.

خبرگزاری فارس: 62 روستا شهرستان میانه بحرانی است

به گزارش خبرگزاری فارس از میانه، محمد ادیب ظهر امروز در نخستین جلسه کارگروه توسعه بخش کشاورزی در شهرستان میانه اظهار کرد: با توجه به اینکه زیرساخت‌ها در اراضی پایاب سدها آماده بوده و آب مطمئن موجود است واگذاری اراضی ملی و مراتع در پایاب سدها در اولویت قرار می گیرد.

وی به افت سفره‌های زیرزمینی و کاهش منابع آبی شهرستان به دلیل خشکسالی سال‌های اخیر و برداشت‌های بی‌رویه اشاره کرد و افزود: صدور مجوز حفر چاه محدودیت داشته و هم اکنون حدود 62 روســـتا در بخش‌های کندوان و ترکمانچای جزو مناطق بحرانی هستند.

ادیب در پایان پیشنهاد کرد که اراضی ملی درجه  یک و دو برای مقرون به صرفه بودن برای احیاء اراضی و تولید به متقاضیان واگذار شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه  نیز در این جلسه با تاکید بر اهمیت موضوع توسعه بخش کشاورزی شهرستان برای ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان کشاورزی و افراد جویای کار ساکن در روستاها و روستاییان فاقد زمین و یا کم زمین اظهار داشت: این امر علاوه بر اشتغالزایی در تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز نیز موثر خواهد بود.

نادر زارع تالی بر استعدادیابی و شناسایی اراضی ملی و دولتی مناسب و تخصیص اراضی قابل واگذاری که امکان تامین آب در آن وجود دارد، تاکید کرد: در اسرع وقت با هماهنگی‌های لازم موضوع عملی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: 204 میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های کشاورزی گلخانه، باغ و … برای اراضی که به متقاضیان واگذار خواهد شد به عنوان تسهیلات تخصیص یافته که پرداخت خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان میانه همچنین در این جلسه اظهار داشت: مراتع و اراضی ملی شهرستان شناسایی شده و مراحل قانونی برخی از این مراتع و اراضی طی شده، دارای نقشه بوده، سند آن به نام دولت صادر شده و در واگذاری آنها مشکلی  وجود ندارد.

علی مهربان در ادامه افزود: بعضی از اراضی مرتعی در سطح روستاها توسط کشاورزان تصرف شده و در آن زراعت می‌‌شود که اداره منابع طبیعی اقدامات قانونی را برای رفع تصرف به عمل می‌آورد.

در این جلسه مقرر شد سریعاً توسط اکیپی متشکل از نمایندگان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی اراضی ملی و دولتی مستعد و قابل واگذاری شناسایی شده و امور آب شهرستان در رابطه با تامین آب اراضی پیشنهادی بررسی‌های لازم را انجام و نتیجه را اعلام کند.

همچنین مقرر شد مسئولیت و اختیارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی در هر بخش به بخشداران تفویض شده و ابلاغ اعضای هر بخش صادر وافراد حائز شرایط نیز توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعد از تعیین تکلیف زمین و آب و زیربناهای موجود برای واگذاری زمین به آنها معرفی شوند.

در ادامه نیز مقرر شد واگذاری اراضی مستعد برای اجرای طرح‌های تولیدی کشاورزی در صورت تامین آب به تشکل‌ها و شرکت‌های متشکل از فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی و … در اولویت قرار گیرد.

انتهای پیام/غ10


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

اسکان مسافران نوروزی در سالن‌های چند منظوره شهرداری تبریز

یکشنبه 28 اسفند 1390 08:04 ب.ظ   نویسنده : ramin h      


در پی کاهش دما صورت گرفت
اسکان مسافران نوروزی در سالن‌های چند منظوره شهرداری تبریز

خبرگزاری فارس: شهردار تبریز گفت: مسافران نوروزی در سالن‌های چند منظوره شهرداری تبریز اسکان یافتند.

خبرگزاری فارس: اسکان مسافران نوروزی در سالن‌های چند منظوره شهرداری تبریز

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، علیرضا نوین گفت: در پی کاهش دما، بارش برف، وزش باد و یخبندان در چند روز گذشته و غافلگیر شدن مسافران نوروزی در اکثر استان‌ها موجب شد تا عده‌ای از مسافران نوروزی که در شهر تبریز حضور داشتند به علت سردی هوا و بارش برف و باران دچار مشکل شده و با هماهنگی‌های انجام یافته و همکاری سازمان ورزش و سازمان ترمینال‌های شهرداری تبریز در سالن‌های چند منظوره مدیریت بحران شهرداری تبریز اسکان یافتند.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری تبریز در ایام نوروزی نیز آمادگی کامل برای اسکان مسافران نوروزی در سالن‌های چند منظوره مدیریت بحران را دارد و اقدامات و  پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده است.

انتهای پیام/غ30


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

اهدای «قمقمه پر از آب یک شهید» به مدیر حوزه‌های علمیه

یکشنبه 28 اسفند 1390 08:04 ب.ظ   نویسنده : ramin h      


بعد از بازدید از یادمان‌های دفاع مقدس و توسط سردار باقرزاده صورت گرفت
اهدای «قمقمه پر از آب یک شهید» به مدیر حوزه‌های علمیه

خبرگزاری فارس: سردار سیدمحمد باقرزاده قمقمه‌ پر از آب یک شهید تازه تفحص شده از جزیره مجنون را به عنوان یکی از یادگارهای دفاع مقدس برای نگهداری در حوزه علمیه قم، به آیت‌الله مقتدایی اهداء کرد.

خبرگزاری فارس: اهدای «قمقمه پر از آب یک شهید» به مدیر حوزه‌های علمیه

 به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، آیت‌الله مقتدایی مدیر حوزه‌های علمیه کشور امروز با حضور در پایگاه شهید «علی محمودوند» ضمن زیارت شهدای تازه تفحص شده در این پایگاه، از قرارگاه مشترک راهیان نور نیز بازدید کرد.

وی در این قرارگاه اظهار داشت: اجر خادمین راهیان نور که احیاگر فرهنگ شهید و شهادت هستند، کمتر از شهدای عزیز نیست.

آیت‌الله مقتدایی گفت: بهترین راه برای حفظ روحیه‌ای که امام خمینی(ره) ایجاد کرد و باعث پیروزی انقلاب و به وجود آمدن بیداری اسلامی در منطقه شد، همین راهیان نور است.

به گزارش توانا، سردار سیدمحمد باقرزاده رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این دیدار، قمقمه‌ پر از آب یک شهید تازه تفحص شده از جزیره مجنون را به آیت‌الله مقتدایی اهدا کرد تا در حوزه علمیه قم به عنوان یکی از یادگاران دفاع مقدس نگهداری شود.

انتهای پیام/


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

پیوند غضروف در یزد با موفقیت انجام شد

یکشنبه 28 اسفند 1390 08:04 ب.ظ   نویسنده : ramin h      


برای نخستین بار
پیوند غضروف در یزد با موفقیت انجام شد

خبرگزاری فارس: یک جراح استخوان و مفاصل و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد از عمل جراحی موفقیت آمیز پیوند غضروف برای نخستین بار در استان یزد خبرداد.

خبرگزاری فارس: پیوند غضروف در یزد با موفقیت انجام شد

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدمحمد ابریشم نقص‌های غضروفی را یکی از عمده‌ترین نقص‌های زانو عنوان کرد و افزود: انواع تکنیک‌ها برای برطرف کردن نقص غضروفی به کار می‌رود که یکی از جدیدترین تکنیک‌ها، تکنیک پیوند غضروف با کمک کشت غضروفی است.

ابریشم با بیان این مطلب که این عمل جراحی در دو مرحله صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در مرحله اول توسط آرتروسکوپ تعداد کمی از سلول‌های بدن بیمار تهیه می‌شود و سپس به مدت دو هفته در بدن بیمار کشت داده می‌شود و در مرحله بعد غضروف کشت داده شده در محلی که نقص غضروف دارد پیوند زده می‌شود.

این جراح ارتوپدی یادآورشد: سه بیمار کاندید این روش درمانی شدند که یکی از بیماران دارای نقص غضروف در ناحیه استخوان ران، دیگری دارای نقص غضروف در ناحیه استخوان کشکک و بیمار سوم دارای نقص غضروف در ناحیه ساق بودند که این روش در هر سه بیمار موفقیت آمیز بود.

وی تصریح کرد: از محسنات این روش این است که بعد از گذشت 9 ماه تا یک سال غضروف پیوند شده علائم و آثاری شبیه به غضروف طبیعی بیمار را خواهد داشت.

این جراح و متخصص ارتوپدی اظهارکرد: این عمل جراحی برای سومین بار در کشور بعد از تهران و ارومیه صورت گرفت.

ابریشم ادامه داد: این روش درمانی در عین حالی که روش ساده‌ای است ولی متاسفانه به دلیل این که مواد اولیه کشت غضروفی باید از خارج از کشور وارد شود هزینه کشت بسیار بالا بوده لذا امیدواریم با تمهیداتی که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاههای علوم پزشکی کشور انجام می دهد هزینه این روش برای بیماران کاهش یابد.

به گفته این متخصص نقص غضروف بر اثر آسیب‌های ناگهانی به غضروف هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی و غیره صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار فارس، پژوهشکده رویان طرح تولید مواد اولیه غضروف را در دست اجرا دارد و پس طی مراحل اخذ مجوز ماده اولیه کشت غضروف طبیعی در داخل کشور تولید خواهد شد.

انتهای پیام/


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

وقوع انفجار تروریستی در حلب سوریه

یکشنبه 28 اسفند 1390 08:04 ب.ظ   نویسنده : ramin h      


فوری/
وقوع انفجار تروریستی در حلب سوریه

خبرگزاری فارس: رسانه‌های سوریه از وقوع انفجار تروریستی در مقابل اداره پست سلیمانیه در حلب خبر دادند.

خبرگزاری فارس: وقوع انفجار تروریستی در حلب سوریه

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک خودروی بمب‌گذاری شده در مقابل اداره پست سلیمانیه واقع در میان دو ساختمان مسکونی منفجر شد.

پایگاه روسیا الیوم نیز گزارش داد که یک خودروی بمب گذاری شده در مقابل ساختمان امنیتی-سیاسی در کنار مدرسه میخائیل و کلیسای الرام در شهر حلب سوریه منفجر شد.

برخی خبرها حاکی از آتش‌سوزی اتوبوس مدرسه و کشته شدن چندین کودک در این انفجار تروریستی است.

اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد.

انتهای پیام/++


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

رشد و پیشرفت کشور در سال جهاد اقتصادی شتاب گرفت

یکشنبه 28 اسفند 1390 08:04 ب.ظ   نویسنده : ramin h      


نماینده ولی فقیه در لرستان:
رشد و پیشرفت کشور در سال جهاد اقتصادی شتاب گرفت

خبرگزاری فارس: نماینده ولی فقیه در لرستان در پیامی با تبریک سال نو گفت: در سالی که به عنوان جهاد اقتصادی نامگذاری شده، رشد و پیشرفت کشور از شتاب مطلوبی برخوردار بوده است.

خبرگزاری فارس: رشد و پیشرفت کشور در سال جهاد اقتصادی شتاب گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه نماینده ولی فقیه در لرستان، در این پیام که روز یکشنبه و در آستانه حلول سال نو منتشر شده، حجت الاسلام سید احمد میر عمادی با تبریک عید نوروز و سال نو به رهبر فرزانه انقلاب و ملت قهرمان ایران به ویژه مردم ولایتمدار لرستان گفت: سال 1390 به عنوان سال جهاد اقتصادی به رشدو پیشرفت کشور جلوه دیگری بخشیده است.

وی در این پیام که با دعای تحویل سال آغاز شده عنوان کرده است: در این سال استان لرستان نیز با اجرای طرح های بزرگی مانند راه آهن، آزاد راه، ساخت مصلا و مجتمع‌های فرهنگی و نیز تقویت پتروشیمی و فولاد شاهد تحول و پیشرفت محسوس اقتصادی و فرهنگی بوده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: ملت بزرگ ایران به برکت انقلاب اسلامی و در سایه رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری هر سال شاهد تحول و پیشرفت علمی، فناوری، عمران و آبادانی بوده که بیانگر سرعت رو به جلو و حرکت شتابان انقلاب اسلامی است.

وی حضور مقتدرانه و دشمن شکن مردم با بصیرت در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را سبب اقتدار بیشتر نظام اسلامی و یاس و ناامیدی همیشگی دشمنان اسلام و قرآن و موجب الگو شدن ملت ایران برای جهان و انقلاب‌های نوظهور کشورهای منطقه تحت عنوان بیداری اسلامی دانست.

نماینده ولی فقیه در لرستان در این پیام ابراز امیدواری کرده با تداوم حرکت جهاد اقتصادی در سال 1391 با توکل به خدای متعال و اتحاد و همدلی آحاد مردم، در سایه ولایت و رهبری شاهد شکوفایی و پیشرفت بیشتر ایران اسلامی بوده و ضمن پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی، راه شهیدان و امام راحل (ره) را ادامه دهیم.

امام جمعه خرم‌آباد در این پیام عنوان کرده است: با آغاز فصل بهار که شاهد تغییر و تحول، نشاط و شادابی در عالم طبیعت هستیم، رویش جوانه‌ها، سرسبزی درختان و گیاهان نوید بخش دگرگونی انسان در مسیر تکامل بوده و باید از این تغییر در عالم طبیعت درس گرفت و احوال و اخلاق‌مان را بهاری کرده و درجهت عبودیت و بندگی خداوند متعال و خدمت صادقانه به بندگان خدا جدیت و تلاش نماییم.

در این پیام ضمن آرزوی صحت و سلامت برای مردم استان لرستان،‌ موفقیت و سربلندی جوانان در سال جدید از درگاه الهی مسئلت شده است.

انتهای پیام/س10


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

تعداد کل صفحات ( 8 ) 1 2 3 4 5 6 7 ...

درباره وبلاگ


  • اخبار و خبرنامه

نویسندگان

  • ramin h(1025)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic